Тази рецепта е вдъхновена от суперхраната спирулина – напълно натурално оцветен суров веган тарт с кокосово мляко, портокал и ванилия! Лек и лесен за приготвяне!

ЗЕЛЕНА СПИРУЛИНА НА ПРАХ
Спирулината е микроскопично синьо-зелено водорасло, което се използва като хранителен източник заради високото си съдържание на протеини, витамини, минерали и каротеноиди.
Спирулината е роднина на кафявите морски водорасли, но не е океанско растение – намира се в леко солените алкални води на много езера.
С КАКВО Е ПОЛЕЗНА ?
Според специалистите 65% от това миниатюрно водорасло са протеини, а като бонус получаваме и всички основни аминокиселини. Спирулината съдържа и доста важни хранителни вещества като бета каротин, витамин В12, витамин Е, желязо, цинк, манган, мед и селен. Макар че се състоят само от една клетка, спирулините са приблизително 100 пъти по-големи по размер от другите водорасли.
Тя се използва най-вече за стимулиране на имунната система. Макар че са нужни още изследвания, специалистите твърдят, че спирулината привидно повишава производството на антитела и цитокини, които тялото произвежда, за да се бори с инфекциите и заболяванията.
Спирулината може да подпомогне и растежа на полезните бактерии в червата, сред които и видовете Lactobacillus. Хранителните добавки със спирулина се приемат за потискане на апетита, за предпазване от рак на устната кухина, за подобряване на симптомите на т.нар. хиперкинетично разстройство с нарушение на вниманието (популярно и с английското си съкращение ADHD), за блокиране на алергични реакции и за справяне с умората.
Япония е най-големият производител на спирулина, както и най-големи консуматор, но въпреки това, тя се отглежда и в Индия.
Източници:
zdravei.org
https://www.edna.bg/zdravoslovno/s-kakvo-e-polezna-spirulinata-4626163

ИЗПОЛЗВАЙТЕ ВАШИЯТ СУПЕР ЦВЯТ
Можете да експериментирате и да използвате суперхрана по ваш избор. Направете вашият тарт както ви харесва – розов, лилав, син или червен!

КАКВО Е АГАР-АГАР?
Агар-агар е растителен заместител на желатина. Добива се от червени и кафяви водорасли. За пръв път на интересните му свойства обръщат внимание в Малайзия и Япония.
Диетолозите препоръчват агар-агар в борбата с наднорменото тегло. Причината е, че той не се усвоява от организма, а благодарение на грубите си влакнини преминава транзит през храносмилателната система, като по пътя си захваща вредната микрофлора в червата. Агар-агар предизвиква чувство за ситост.
С КАКВО Е ПОЛЕЗЕН ?
Водорасловият екстракт от далечните морета подпомага перисталтиката и е прекрасен пробиотик. Неутралната му среда в червата се превръща в основа за растежа на полезните микроорганизми.
Друго от полезните му качества е, че почиства черния дроб от вредни съединения. Премахва възпаленията, а уникалното му вещество фукоидан е чудесна профилактика за рака на млечната жлеза. Съдържащите се в него йод, желязо, калций и магнезий пък влияят положително върху имунитета и щитовидната жлеза.
Източник: https://poleznite.com/3488/agar-agar-kakvo-predstavlyava/



ТОЗИ СУРОВ ВЕГАН ЗЕЛЕН ТАРТ Е:
- Веган
- Може да бъде направен без глутен
- Натурално оцветен
- Лесен за приготвяне
- Няма нужда от печене
- Направен е със зелена сприрулина
- С аромат на ванилия и портокал
- Перфектен за пролетта и лятото
- Страхотен начин да впечатлите гостите си


Време за готвене | 25 минути |
Порции |
парчета
|
- 250 гр. бисквити по ваш избор
- 150 гр. масло по ваш избор аз използвах кокосово
- 300 мл. кокосово мляко виж бележките
- 5-6 с.л. сироп от агаве виж бележките
- сокът от 1 портокал или 2 малки
- 1 с.л. агар-агар
- 3-4 с.л. вода
- 1 с.л. зелена спирулина на прах
- 300 мл. кокосово мляко
- 1 с.л. агар-агар
- 5-6 с.л. сироп от агаве виж бележките
- 1 с.л. екстракт от ванилия по желание
- ягоди
- мента
- кокосова сметана
Продукти
ЗА ОСНОВАТА
ЗА ПОРТОКАЛОВИЯТ СЛОЙ
ЗА ЗЕЛЕНИЯТ СЛОЙ
ЗА УКРАСА:
|
![]() |
- Натрошете бисквитите и ги блендирайте. Трябва да станат на трохи.
- Към тях добавете разтопеното масло. Разбъркайте добре и изсипете сместа на дъното на формата и заравнете добре. Сложете във фризера за 15 минути, за да се стегне добре. *Аз използвах силиконова формичка за тарт (25 см диаметър), но ако имате такава с падащо дъно би било най-добре.
- Ако предпочитате основата да е по-хрупкава, вижте бележките!
- Изсипете млякото в касерола и сложете на силен огън. Прибавете агар-агар и разбъркайте, за да се разтвори. Изчакайте сместа да кипне и гответе така 1-2 минути (или спрямо инструкциите на пакетчето) . Бъркайте непрестанно.
- Махнете от котлона и добавете агавето и сока от портокал. Изчакайте да се охлади съвсем малко и изсипете върху бисквитената основа. Оставете в хладилника за 1 час, докато стегне.
- Изсипете водата в малка чашка и разбъркайте със спирулината, докато се разтвори напълно.
- Изсипете млякото в касерола и сложете на силен огън. Прибавете агар-агар и разбъркайте, за да се разтвори. Изчакайте сместа да кипне и гответе така 1-2 минути (или спрямо инструкциите на пакетчето) . Бъркайте непрестанно.
- Махнете от котлона и добавете агавето, ванилията и спирулината. Изчакайте да се охлади съвсем малко и изсипете внимателно върху портокаловият слой. Оставете в хладилника за 1 час, докато стегне напълно.
- Когато тарт е стегнал добре, го извадете внимателно от формичката. Украсете с пресни ягоди, менти, кокосова сметана и портокал!
- Бисквитената основа: Ако искате да направите основата по-хрупкава, може да я изпечете за 5-6 минути в предварително загрята фурна на 180 градуса. Изчакайте да се охлади напълно преди да я залеете с портокаловият слой.
- Кокосово мляко: Може да използвате ядково мляко по ваш избор. Ако е подсладено, по-добре използвайте по-малко агаве. Най-добре да опитвате!
- Агар-агар: Уверете се, че използвате 100% прах от агар-агар. В противен случай ще ви трябва по-голямо количесто.
- Времето за приготвяне не включва времето за стягане на всеки слой.
Здравейте, как да заместят агар автор с обикновен желатин?
И с какви пропорции спрямо сладкиша?
Здравейте, може заместите 1 с.л. агар-агар с 10 гр. желатин. В случая ще са ви нужни общо 20 гр. желатин за двата слоя на десерта! Но имайте предвид, че технологията при желатина е друга. Тук може да видите много подробно описание на двата продукта и техниките за работа с тях http://petyakeranova.blogspot.com/2012/11/blog-post_9420.html Приятно готвене! 🙂